HoraWiki:אודות

From HoraWiki
Jump to navigation Jump to search


See the English version of this page

המטרה הראשית

הוֹרָוִויקִי הוא אתר שבו כל אחד יכול לרשום מידע מעניין על ריקודי עם. מידע, שאם לא יירשם, עלול להיעלם ולא ניתן יהיה למוצאו בקלות במקומות אחרים. הגדרה מדויקת לאותו "מידע" תקבע במידה רבה על ידי התורמים לאתר. בעמוד זה אנחנו נביא דוגמאות והבהרות.

דף זה נעול. להוספת רעיונות או דעות, אנא רשום אותם בדף השיחה המקושר לדף זה. (לכל דף באתר הוֹרָוִויקִי יש דף שיחה המקושר לו; ראו למטה.)

תוכן

זה לא כל כך קל לתאר במדיוק את סוג המידע הראוי להופיע באתר הוֹרָוִויקִי. להלן מספר דוגמאות לתכנים שאנחנו מעוניינים בהם בוודאות:

 • פרטים בנוגע לצעדים ותנועה, תיקונים לטעויות נפוצות באופן שבו הריקודים נעשים, הסבר לצורות ריקוד חלופיות הנעשות באופן אקרא, הסבר לגרסאות שונות של אותו ריקוד.
 • מידע שרק מעטים יודעים אותו או מעשיות מעניינות אודות ריקודים, רקדנים, כוריאוגרפים, הרקדות ומחנות.
 • היסטוריה של ריקודים מסויימים, מחנות או פסטיבלים.
 • קשרים מעניינים בין ריקודים, רשימות של ריקודים עם מאפיינים מעניינים.
 • ניתוח של נושאי הריקוד, המילים או המוזיקה.


לעומת זאת, החומר המפורט להלן אינו מתאים כרגע להיכלל באתר:

 • עובדות על ריקודים יחידניים: כוריאוגרף, מילים, מלחין, תרגום, וידאו, תאריך, ובאופן כללי אין טעם לשכפל את המידע שכבר קיים באתר IsraeliDances.com.
 • דעות, טענות ושיחות. זוהי אינה קבוצת שיחה או פורום. עם זאת, לכל דף יש "דף שיחה" משויך (נלווה) המיועד לכתיבת הערות על העמוד עצמו, לדוגמה, אם הוא זקוק להפניות נוספות או לשיפור הסגנון, או אם המידע שלו מדויק.
 • רישומים של תאריכי המפגשים ושעות ההפעלה, או הודעות/פרסומים של מחנות או אירועים מיוחדים. שוב, כל זה כבר קיים וזמין במקום אחר.
 • התקפות אישיות, הפרות של הגנת הפרטיות, הצהרות שווא, הונאה, כל דבר המפר את תנאי השימוש של האתר.
 • חומר המוגן בזכויות יוצרים שנרשם ללא רשות. ראה למטה.


לבסוף, להלן מספר דוגמאות השייכות לתחום האפור:

 • ביוגרפיות של הכוריאוגרף (או, למרבה הצער, הספדים). למרות שביוגרפיות כאלה זמינות, נראה שאין אוסף מעודכן ושיטתי כזה לישראלים.
 • מאמרים על ההיסטוריה הכללית של הריקוד הישראלי. מידע זה קיים וזמין במקום אחר, אך הלוואי שאתר זה היה עושה עבודה יסודית יותר.
 • רשימות של משאבים עבור רקדנים שלא קל למצוא אותם בקלות במקומות אחרים. לדוגמה, למרות מה שאמרנו לעיל, דף שאוסף קישורים למשאבי היסטוריה מקוונים או אתרי "היכן לרקוד" העשויים להיות שימושיים.
 • הומור הקשור לריקוד. עמוד הכולל בדיחות ישראליות בנושא הריקוד בוודאי שלא ימצא באנציקלופדיה. מצד שני, באיזה מקום עוד אפשר לרשום אותם? ומצד אחר, האם ישנם למעשה כאלה שהם מצחיקים?

סגנון

אתר הוֹרָוִויקִי רואה את עצמו כקצת פחות רשמי בהשוואה לויקיפדיה. יחד עם זאת, אחד מהרעיונות הבסיסיים משותף לשניהם: אנחנו מנסים ושואפים להיות יותר אנציקלופדיה מכל דבר אחר. מכאן שהקריטריון המרכזי לפרסום החומר הוא אמת עובדתית. אנחנו לא כל כך מעוניינים בדעות, למעט אלו שהן עצמן עובדות חשובות. לדוגמה, דעתו של מושיקו על הריקודים הטובים ביותר שלו בהחלט תתאים להירשם במקום כלשהו.

אנחנו מאמצים את מרבית השיטות האחרות שעבדו בויקיפדיה: יש לכתוב מאמרים בטון אנציקלופדי, מנקודת מבט ניטראלית, והטענות צריכות להינתן לבדיקה ולכלול הפניות למקומות אחרים עד כמה שניתן. מצד שני, אנחנו לא מאמצים את המדיניות הקפדנית של ויקיפדיה שאינה כוללת את "המחקר המקורי" בתוכה. אתר הוֹרָוִויקִי כן יכיל לכשצריך מידע שלא נרשם בשום מקום אחר או כשאין מקום אחר לרשום אותו.

בדיקת מהימנות ופיקוח

בהתחשב בכך שכל אחד יכול לערוך כמעט כל עמוד בוויקי, נשאלת השאלה איך אנחנו נוכל למנוע יצירת תוהו ובוהו? התשובה היא שיתכן ולא נוכל להבטיח זאת.

אתר הוֹרָוִויקִי נסמך על הקהילה כולה כדי לאכוף את הסטנדרטים שלו. כל משתמש מוזמן לעשות בדיקה עצמית. יתרה מזאת, אין לנו עורכים מקצועים או מהגיהים מוסמכים שבודקים עובדות, מתקנים ומתאימים את החומרים לסטנדרטים שלנו. כל הויקפדים שווים במעמדם. התקווה היא כי אנחנו באופן קולקטיבי נבדוק ונערוך את תוכן האתר, כך שהתוצר שיתקבל יהיה חומר שימושי, אמין, ומבדר.

גם עם הכוונות טובות ביותר יהיו כנראה מדי פעם מחלוקות של תוכן וסגנון, העשויות להוביל למלחמות של ממש בענייני עריכה. עם רצון טוב הדדי נוכל לפתור מחלוקות אלה. זה לא מצב שבו אנחנו כותבים על נושאים שנויים במחלוקת כמו התחממות כדור הארץ או הפלה.

כמובן יש מספר חוקים הקשורים להתנהגות בלתי הולמת, ובמקרים קיצוניים ניתן אפילו לסגור חשבונות באתר. ראה תנאי שימוש בנוגע לשפה נוקבת.

זכויות יוצרים ומתן רישיון

כאשר אתה תורם חומר לאתר הוֹרָוִויקִי, אתה למעשה נותן רשות לאחרים להשתמש בחומר או לשנות אותו בכפוף להגבלות מסוימות המוסברות בפרוטרוט כאן. חשוב להדגיש דבר אחד: נא לא לשים חומר על הוויקי המוגן בזכויות יוצרים על ידי מישהו אחר, אלא אם כן קבלת את רשותו והסכמתו לכך מראש. כמו כן, אין להעתיק חומר מכל קבוצת יאהו ללא קבלת אישור מהמחבר המקורי.